Barszcz czerwony


Kiszenie barszczu czerwonego

1 kg buraków ćwikłowych
2 l wody
5 dag chleba razowego

Buraki wyszorować, opłukać, obrać cienko, pokroić w plastry, włożyć do kamiennego garnka lub słoja, zalać przegotowaną ciepłą wodą. Dodać kawałki chleba razowego ze skórką, przykryć pokłutym papierem, pozostawić w ciepłym pomieszczeniu (18-20 °C). Po kilku dniach, gdy jest kwaskowy, zlać do butelek, szczelnie zakorkować i wstawić do chłodu. Pozostałe buraki można ponownie zalać wodą.


Barszcz burakowy

1/2 dag grzybów suszonych
20 dag kości
30 dag mięsa z kością
1 1/2 l wody
sól
20 dag włoszczyzny
5 dag cebuli
1 liść laurowy
kilka ziaren pieprzu
40 dag buraków
1 ząbek czosnku
cukier
1/4-1/2 l kwasu burakowego

Namoczone grzyby, opłukane kości i mięso zalać wodą, osolić, powoli gotować. Na dogotowaniu włożyć włoszczyznę, zrumienioną cebulę i przyprawy. Osobno upiec lub ugotować w łupinach dokładnie wyszorowane, opłukane buraki. Gdy są miękkie, odcedzić, obrać, zetrzeć na tarce o dużych otworach, włożyć do przecedzonego wywaru, zagotować. Barszcz przyprawić do smaku roztartym z solą-czosnkiem, cukrem i kwasem burakowym. Podawać z fasolą perłową lub fasolą dużą, tzw. "Jaśkiem", kaszą gryczaną, jajami na twardo.

Barszcz czerwony przyrządza się też na rosole z szynki, na boczku i na kiełbasie. Czysty barszcz przecedzony przez gęste sito i odtłuszczony podawać z pasztecikami z ciasta francuskiego, półfrancuskiego, drożdżowego, z uszkami, z paluszkami kruchymi. Pozostałe z wywaru mięso zużyć do przyrządzania nadzienia do pierogów, pasztecików, uszek itp.


Barszcz burakowy (jarski)

1 dag grzybów suszonych
25 dag włoszczyzny
1 3/4 l wody
sól
50 dag buraków
1 ząbek czosnku
1/4-1/2 l kwasu burakowego
cukier

Przyrządzić barszcz (wg przepisu powyżej). Podawać razem z burakami gotowanymi, tartymi oraz fasolą perłową lub dużą ("Jaśkiem"), z jajami na twardo. Czysty barszcz jarski przecedzony podawać z uszkami z grzybów, z pasztecikami z ciasta francuskiego, drożdżowego itp.


Barszcz burakowy na wywarze z ryb

Przyrządzić barszcz (wg przepisu powyżej). Zamiast z mięsa z kośćmi ugotować wywar z odpadków jadalnych i mięsa ryb.